Keski-Pohjanmaan olympiaurheilijat 1912 -2016

1912 Tukholma
Efferi Harju Kälviän Tarmo, yleisurheilu
Juho Jaakonaho Sievin Lyly (GIF), maantiepyöräily
Väinö Kankkonen Gamlakarleby Ungdoms Idrottklubb, maantiepyöräily
Heikki Sammallahti Kokkolan Voimistelijat, joukkuevoimistelu

1932 Los Angeles
Börje Strandvall IK Kronan (HIFK), yleisurheilu

1936 Berliini
Thor Porko Kälviän Tarmo (GIF), maantiepyöräily
Börje Strandvall IK Kronan (HIFK), yleisurheilu

1948 Lontoo
Väinö Heusala Kalajoen Junkkarit (HMY), ampumaurheilu
Jussi Kurikkala Kalajoen Junkkarit (IisKi), yleisurheilu
1952 Helsinki Anni Rättyä Nivalan Urheilijat, yleisurheilu
Eero Tuomaala Perhon Kiri (TP), yleisurheilu

1956 Melbourne
Paavo Kotila Vetelin Urheilijat, yleisurheilu
Wilhelm Porrassalmi Kokkolan Veikot, yleisurheilu

1956 Cortina d’Ampezzo
Eva Hög Gamlakarleby Idrottsförening, maastohiihto

1960 Squaw Valley
Eva Hög Gamlakarleby Idrottsförening, maastohiihto

1960 Rooma
Unto Hautalahti Nivalan Urheilijat, maantiepyöräily
Matti Herronen Kälviän Tarmo, maantiepyöräily
Väinö Järvenpää Kokkolan Jymy (KTU), nyrkkeily
Markus Kahma Alavieskan Viri, yleisurheilu, 10-ottelu
Paavo Roininen Kokkolan Jymy (KTU), nyrkkeily

1968 Grenoble
Ilpo Nuolikivi Kokkolan Veikot, yhdistettyhiihto
Hannu Taipale Vetelin Urheilijat, maastohiihto
Helena Takalo Pyhäjärven Pohti, maastohiihto

1968 Meksiko City

Mauno Uusivirta Kälviän Tarmo, maantiepyöräily

1972 Sapporo
Hannu Taipale Vetelin Urheilijat, maastohiihto
Helena Takalo Pyhäjärven Pohti, maastohiihto

1972 München
Mikko Ala-Leppilampi Eskolan Eskot (Lahden Urh.), yleisurheilu
Arvo Ala-Pöntiö Himangan Urheilijat (TP), painonnosto
Markku Juhola Kälviän Tarmo, yleisurheilu
Pentti Kahma Alavieskan Viri, yleisurheilu
Mona-Lisa Pursiainen Gamlakarleby Idrottsförening, yleisurheilu
Mauno Uusivirta Kälviän Tarmo (TuUL), maantiepyöräily

1976 Innsbruck
Helena Takalo Pyhäjärven Pohti, maastohiihto

1976 Montreal
Arvo Ala-Pöntiö Himangan Urheilijat (TP), painonnosto
Tapani Haapakoski Ylivieskan Kuula, yleisurheilu
Nina Holmen Esse IK (HIFK), yleisurheilu
Pentti Kahma Alavieskan Viri, yleisurheilu
Tuomo Kerola Kokkolan Uimaseura-GSS, uinti
Kalevi Marjamaa Nivalan Urheilijat, nyrkkeily
Lasse Orimus Gamlakarleby Idrottsförening, yleisurheilu
Mona-Lisa Pursiainen Gamlakarleby Idrottsförening, yleisurheilu
Håkan Spik IK Kronan, yleisurheilu
Susanne Sundqvist Kokkolan Veikot/IF Drott, yleisurheilu

1980 Lake Placid
Helena Takalo Pyhäjärven Pohti, maastohiihto

1980 Moskova
Aimo Aho Reisjärven Pilke (HK), yleisurheilu
Tapani Haapakoski Ylivieskan Kuula, yleisurheilu
Tapio Kinnunen Reisjärvi (TP), painonnosto
Kalevi Marjamaa Nivalan Urheilijat, nyrkkeily
Pekka Niemi Alaviirteen NS:n Urheilijat (LoVe, TP),
painonnosto Rauli Pudas Alavieskan Viri, yleisurheilu
Håkan Spik IK Kronan, yleisurheilu
Mauno Uusivirta Kälviän Tarmo (TuUL), maantiepyöräily

1984 Los Angeles
Uolevi Kahelin Kokkolan Jymy (Vaasan Kiisto), painonnosto
Pekka Niemi Alaviirteen NS:n Urheilijat (LoVe, TP), painonnosto

1988 Soul
Reijo Kiiskilä Sievin Sisu, painonnosto

1992 Albertville
Mika Myllylä Haapajärven Kiilat, maastohiihto

1992 Barcelona
Antti Haapakoski Kalajoen Junkkarit, yleisurheilu
Tina Rättyä IF Drott, yleisurheilu

1994 Trondheim
Mika Myllylä Haapajärven Kiilat, maastohiihto

1996 Atlanta
Antti Haapakoski Kalajoen Junkkarit, yleisurheilu
Arsi Harju Perhon Kiri, yleisurheilu
Marja Heikkilä Haapajärven Kiilat (OuUS), uinti
Sanna Kyllönen Kokkolan Veikot (TuUL), yleisurheilu
Anu Pirttimaa Ylivieskan Kuula/Toholammin Urheilijat, yleisurheilu

1998 Nagano
Mika Myllylä Haapajärven Kiilat, maastohiihto
Kuisma Taipale Vetelin Urheilijat maastohiihto

2000 Sydney
Arsi Harju Perhon Kiri, yleisurheilu
Sanna Kyllönen Kokkolan Veikot (TuUL), yleisurheilu
Pia Sundstedt Gamlakarleby Idrottsförening, maantiepyöräily

2002 Salt Lake City
Teemu Kattilakoski Alavieskan Viri, maastohiihto
Markku Koski Snowboard Junkies, lumilautailu
Risto Mattila Snowboard Junkies, lumilautailu
Kuisma Taipale Vetelin Urheilijat, maastohiihto

2006 Torino
Jussi Jokinen Kalajoen Junkkarit (Dallas), jääkiekko
Markku Koski Snowboard Junkies, lumilautailu
Risto Mattila Snowboard Junkies, lumilautailu
Teemu Kattilakoski Alavieskan Viri, maastohiihto
Tero Similä Ylivieskan Kuula, maastohiihto

2008 Peking

Mikko Latvala Haapajärven Kiilat, yleisurheilu
Teemu Wirkkala Toholammin Urheilijat, yleisurheilu

2010 Vancouver
Teemu Kattilakoski Alavieskan Viri, maastohiihto
Markku Koski Snowboard Junkies, lumilautailu
Kalle Lassila Vetelin Urheilijat, maastohiihto
Matias Strandvall IF Minken, maastohiihto

2012 Lontoo
Miika Antti-Roiko Kalajoen Junkkarit, painonnosto
Sandra Eriksson If Nykarlebynejden, yleisurheilu
Rami Hietaniemi Perhon Kiri (NJ), paini
Niklas Sandells IK Falken, yleisurheilu
Pia Sundstedt Gamlakarleby Idrottsförening, maantiepyöräily

2014 Sotsi
Jussi Jokinen Kalajoen Junkkarit (Florida), jääkiekko
Leo Komarov Munsala IK, (Moskova), jääkiekko

2016 Rio de Janeiro
Sandra Eriksson If Nykarlebynejden(Falken), yleisurheilu
Milko Tokola Raution Kisailijat (RR), painonnosto





   
Keski-Pohjanmaan Liikunta
«  Syyskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Tapahtuma
 
 Seminaari
Kategoriat